Munkaképességi Index Kalkulátor
Munkaképességi Index Kalkulátor
A Munkaképességi Index (Work Ability Index - WAI) egy aktuális és jövőbeni munkaképességet mérő egyszerű eszköz, amelynek értéke előrejelzi, hogy egy munkavállaló a jelenlegi munkakörében – változatlan feltételek mellett – képes lesz-e hosszabb távon sikeresen dolgozni. Az indexet idősödő dolgozók egészségének, munkaképességének, ezáltal megélhetésének megőrzése céljából (a munkaadói intézkedések hatásainak mérése érdekében) fejlesztették ki, ugyanakkor megváltozott munkaképességű (MMK) munkavállalók munkahely-megtartási esélyeinek megismerése és növelése, a jelenlegi munkakörben történő beválás és sikeres foglalkoztatás hosszú távú kilátásainak mérése szempontjából is előnyös lehet a használata. Emiatt MMK munkavállalók és MMK személyeket foglalkoztató munkaadók, illetve munkahelyi rehabilitációs mentorok számára is indokolt lehet a használata.
A kérdőív hét kérdésből álló módszertanát a 80-as években a Finn Munkaegészségügyi Intézet (FIOH) hozta létre, ennek magyar változatát a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Főosztálya dolgozta ki, amelyet kismértékben leegyszerűsítve* építettünk be az alábbi kalkulátorba. A Munkaképességi Index megismerésére irányuló kérdőív kitöltését és értékelését követően a kapott eredmények bemutatják a munkavállaló jelenlegi állapotát, illetve nagy pontossággal prognosztizálják a munkakörben, illetve a munka világában való jövőbeli megmaradását. Az index szakszerű használatával minden résztvevő fél nyer: a dolgozó lehetőséget kap, hogy keresőképességét megőrizze, a munkáltató segítséget kap, hogy termelékenységét, versenyképességét növelje.
A Munkaképességi Index keretében megjelennek a szubjektív, munkára való képesség és az objektív, egészségi állapot szempontjai is. Az időhorizontot tekintve információt kaphatunk az aktuális, valamint a jövőbeni munkaképesség és munkaköri megfelelés esélyéről. Ugyanakkor a Munkaképességi Index mindig egy adott személyt vizsgál egy adott munkakörben, ezért a munkahelyi (foglalkozás-egészségi) tényezők szerepét nem érdemes figyelmen kívül hagyni. A munkaképességet az index kérdéseire adott válaszok összpontszáma alapján négy kategóriába lehet sorolni (gyenge, mérsékelt, jó és kiváló). Maximálisan 49 pont érhető el, ha 36 pont alatti az eredmény, akkor a munkaképesség fejlesztendő, amely vonatkozásában a kiértékelést követően potenciális javaslatok és beavatkozási lehetőségek is megfogalmazásra kerülnek. Felhasználása révén egyedi szinten azonosítható a munka világából kiesni készülő munkavállaló, az egészségi állapot további romlása, vagy a rokkantság kialakulása előtt megkezdhető a fejlesztés („megelőző rehabilitáció”). Vállalati szinten azonosíthatóak a fokozott kockázatú munkakörök, a munkahigiénés beavatkozás célpontjai, a beavatkozás sikerének ellenőrzése. Ugyanakkor az index nem alkalmas előzetes vizsgálatnál, alkalmassági vizsgálat vagy Kockázatértékelés helyett. |
Intézkedési és beavatkozási lehetőségek, teendők a munkaképesség javítása vagy helyreállítása érdekében
1. MUNKAADÓK
A munkaképességi index, a különböző munkaképességi kategóriákba sorolás, azaz a munkavállalók (konstruktív szándékú) csoportosítása és elhatárolása lehetővé teszik a foglalkoztató számára a munkavállalók munkaképességi alapú profilozását, amely mentén csoportszintű beavatkozások, illetve egyéni megoldások rendelhetőek hozzá az érintettek köréhez.
A munkaképesség kategóriák alapján, a gyenge, vagy mérsékelt kategóriába tartozó munkavállaló esetében a többi munkavállalónál fokozottabb figyelmet kell fordítani a munkaképesség megerősítésére, illetve annak fenntartására a munkavállalói lemorzsolódás vagy megrokkanás, a további egészségromlás bekövetkezési kockázatainak csökkentése érdekében. Megelőző és korrekciós intézkedések hiányában fennáll a veszélye a munkaképesség elvesztésének, vagy további romlásának.
- Munkahelyen belüli rehabilitációs megoldások alkalmazása.
- Munkakörnyezeti expozíciók (fizikai kóroki tényezők, ergonómiai megterhelés) mérséklése.
- A munkahelyi egészségvédelem keretében kidolgozott és alkalmazott általános prevenciós stratégia.
- Az általános munkahelyi egészségvédelmi stratégia személyre szabása, strukturálása a munkaképesség kategóriákhoz.
- Munkaszervezés (mikroszünetek, időkényszer/időbeosztás átalakítása, műszakos beosztás emberközpontú kialakítása, túlóra-csökkentés, részmunkaidő).
- Munka adaptálása a munkavállaló egészségéhez és kompetenciáihoz és kapacitásaihoz.
- Egyénre szabott terv készítése, iránymutatásul a munkaképesség fokozatos helyreállításához és javításához.
- A munkába való visszatérést akadályozó tényezőket érintő problémamegoldó vagy megküzdési stratégiák fejlesztése.
- A munkaképesség helyreállításának, javításának megkönnyítése érdekében a munka hasznos összetevőit (pl. társas érintkezés, szervezettség, értelmes napi tevékenység) érdemes beépíteni a munkavállaló egyéni tervébe.
- Kompetenciadeficitek csökkentése tudásátadás (képzés) biztosításával.
További potenciális intézkedési lehetőségek:
- Életmód javítása (alkohol és dohányzás korai elhagyása, egészséges étrend).
- Szellemi kihívás biztosítása, elismerés, fejlődési-képzési lehetőségek.
- Rendszeres testedzés (részben) munkaidőben (is) – mindenkinek.
- Kor-érzékeny kockázatértékelés és vezetői tudatosítás.
- Az életbölcsesség és tapasztalat kreatív kihasználása.
A munkaképesség ház-modelljének egyes szintjein a következő fejlesztések jönnek szóba:
1. Egészség és funkcionális kapacitás (1. emelet)
- egészségmegőrző, -fejlesztő életmód, egészséges étkezés ösztönzése,
- rendszeres vérnyomás, vércukorszint, testtömeg index ellenőrzés, oltások,
- dolgozói egészségügyi juttatások (egészségügyi masszázs, kibővített egészségügyi ellátás),
- rehabilitációs és helyreállító programok,
- dohányzás abbahagyását elősegítő munkahelyi programok,
- elhízás elleni munkavállalói programok.
2. Kompetenciák (2. emelet)
- gyakornoki program,
- új dolgozók beilleszkedését elősegítő programok,
- rendszeresen frissített oktatási tervek,
- a különböző korosztályok igényeit figyelembe vevő képzéstervezés (idősödőknek például informatikai, nyelvi kurzusok),
- korosztályok közötti együttműködés (munkaközösségek sokszínűsége),
- mentorálás,
- karrier- és tudásmenedzsment,
- online vagy e-képzés.
3. Motiváció, értékek, hozzáállás (3. emelet)
- dolgozók rendszeres felettesi értékelése,
- rendszeres munkavállalói elégedettség mérés,
- munkavállalókat segítő programok (pl. extrém stressz esetén, kiégés megelőzése, hatékony időgazdálkodás),
- munkahelyi jóllét támogatása (csapatépítés, műhelymunkák),
- hosszas távollét utáni munkába való visszatérést segítő tervek (pl. GYES, hosszas táppénz után),
- fogyatékossággal élők segítése,
- munka-magánélet egyensúlyát célzó programok (rugalmas munkavégzés, közös munkaállomások),
- munkahelyi óvoda.
4. Munkahely (4. emelet)
- minden korosztály tiszteletén alapuló nyitott munkahelyi kultúra és megfelelő vezetői gyakorlat,
- ergonómia, műhely fizioterapeutákkal (helyes ülés, asztal beállítás, munkahelyi torna, stb.),
- munkaszervezés igazítása és javítása (pl. műszakok igazítása az alvási ciklusokhoz, az időkényszer és a túlmunka kerülése),
- munkaköri rotáció,
- munkahelyi relaxációs helyek.
2. MUNKAVÁLLALÓK
A munkaképességi index használata révén a munkaképességi kategória megállapítása mint szubjektív, önértékelési eszköz lehetőséget nyújt a munkaképesség jelenlegi és jövőbeni szintjének becslésére és előrejelzésére. A munkaképesség kategóriák alapján a gyenge, vagy mérsékelt kategória esetében fokozottabb figyelmet kell fordítani a munkaképesség megerősítésére, az egészségtudatosságra. Emellett érdemben felmerülhet a munkahelyi vezetővel történő egyeztetés, a munkavégzés feltételrendszerének módosítása, a munkakör adaptációja vagy a munkakör módosítása érdekében. Ennek hiányában fennáll az egészségi állapot romlásának, esetleg a további egészségkárosodás bekövetkezésének esélye, a munkahely elvesztése és a megrokkanás lehetősége. Ugyanakkor megelőző és korrekciós intézkedések mellett csökkenthető a munkaképesség elvesztésének, illetve további romlásának esélye.
1. Aktív egyéni egészségfejlesztés, egészséges(ebb) életmód - lásd lentebb (következő pont)
2. Munkaköri módosítások vagy munkakör-átalakítás, adaptáció kérése a foglalkoztatótól
3. Orvosi rehabilitációs szolgáltatások igénybevétele
4. Áthelyezés kérése - új munkakör betöltése
-> Megfelelő, egyéni állapottal kompatibilis munkakörök megismerése, keresése:
- Foglalkozások egészségügyi tényezői
- Egészségi állapot mellett betölthető munkakörök kalkulátor
- Jellemző munkakörök bemutatása
5. Új munkahely (és eltérő munkakör) keresése
Egyéni egészségfejlesztés, egészséges(ebb) életmód megvalósításának alternatív lehetőségei:
Háttérinformációk
Munkaképességi index kiértékelés kategóriái
A kérdőív kérdéseire adott válaszok összeadása alapján minimum 7, maximum 49 pontot érhet el a kitöltő. Az elért pontérték alapján pedig munkaképesség kategóriába kerül besorolásra, egy javasolt intézkedés mellett:
Munkaképesség-Ház modellje
A munkaképesség alapját a dolgozó erőforrásai és a munkakörében jelentkező megterhelések közötti egyensúly jelenti. Ez előbbi az életkorral folyamatosan változik, ezért az optimális munkakör keresése egy életre szóló feladat. A munkavállaló alkalmazhatósági ideje meghosszabbítható, ha egészsége jó, képes alkalmazkodni és tanulni, értékrendje, hozzáállása, motivációja megfelelő, illetve elégedett a saját munkájával és munkahelyével. Ezek megléte biztosítja a munkahelyi jóllétet, mely különösen jelentős szerepet játszik az idősödő munkavállalókkal kapcsolatban. A fentieket a munkaképesség elvébe rendezve, a Munkaképességi Házzal lehet megjeleníteni.
Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK): MUNKAKÉPESSÉG MENEDZSMENT: Jelentés: Az aktív idősödés munkahelyi támogatása (2021)
A munkaképesség legkorszerűbb megközelítése a Ház-modell, mely az egyes tényezőket egymásra épülő emeletenként ábrázolja. Az alsó három szint az egyéni készségeket / képességeket mutatja. A negyedik szint a munkahely. (Dr. Kudász)
További információk a Munkaképesség Index iránt érdeklődők számára:
- A munkaképesség mérésének története | CédrusNet Kecskemét (cedrusnetkecskemet.hu)
- Dr. Kudász Ferenc: A Munkaképességi index alkalmazás lehetőségei (ergonomiavilaga.hu)
- A munkaképesség meghatározó tényezői adott nagyvállalat logisztikai területén c. kutatás: I. rész, II. rész
- Munkaképességi Index felmérés - Gazdaságfejlesztési Minisztérium (OMMF)
- A WAI eredeti, finn munkaegészségügyi szakemberek által kifejlesztett, és az OMMF által hazai szinten adaptált kérdőíve