A munkakör nevére vagy a FEOR számára rákeresve az alábbi táblázatban bemutatásra kerül, hogy egy adott foglalkozás vagy munkakör tekintetében melyek a főbb foglalkozás-egészségi kizáró/korlátozó tényezők. Ezáltal megismerhető, hogy egy foglalkozás gyakorlása vagy munkakör betöltése során az egyes foglalkozás-egészségi tényezők mekkora nehézséget, vagy kihívást (kizáró vagy korlátozó tényező) jelenthetnek egy megváltozott munkaképességű munkavállaló számára.
Keresés munkakör alapján
Kiválasztott munkakör foglalkozás egészségi tényezői
A munkavégzést akadályozó tényezők háromféle módon befolyásolhatják egy adott foglalkozásban a munkavégzést: kizáró okai lehetnek a foglalkoztatásnak, korlátozhatják a foglalkoztatást, vagy a foglalkozás egyes munkaköreinél kizáró okai lehetnek a foglalkoztatásnak.
Az alkalmazás megváltozott munkaképességű álláskeresők, munkaadók és pályaorientációs szakemberek által is használható a munkakörök foglalkozás-egészségi tényezőinek megismeréséhez, vagy az adott munkakör betöltése szempontjából meghatározó tényezők / képességek és az egészségi állapotból fakadó alkalmasság valószínűségének előzetes megállapításához.
Természetesen az adott felhasználó / jelentkező / munkavállaló egészségi állapota, egészségkárosodásának, betegségeinek vagy fogyatékosságának mértéke és egyéni képességei, tapasztalatai (stb.), illetve a munkakör feltételei és az alkalmazott akadálymentesítés befolyásolhatják a munkakörre való megfelelés szintjét, emiatt leginkább orientációs céllal javasoljuk az alkalmazás használatát.
További, részletes információk a kizáró / korlátozó tényezőkkel kapcsolatban a súgóban olvashatóak.
- A „kizáró ok” azt jelenti, hogy adott tevékenység, vagy körülmény egyértelműen meghatározó a munkakör szempontjából, és nem lehet végezni olyan egészségkárosodás mellett, amely nagymértékben érinti az adott tevékenységre való alkalmasságot. (pl: adatrögzítő munkakör esetében kizáró tényező a Fokozott figyelmet igénylő munkavégzés, vagy a Képernyő előtti munkavégzés). Azaz a vizsgált személy valószínűleg nem alkalmas az adott foglalkozásban való munkavégzésre, mert annak során a foglalkozásra jellemző olyan – a munkavégzésből és/vagy a munkakörnyezetből eredő – hatás éri, amely állapotával nem egyeztethető össze, számára megengedhetetlen igénybevételt jelent, ezért várhatóan egészségét (tovább) károsítja.
- A „korlátozó tényező” azt jelenti, hogy az adott munkakörben a tényező közepes fontosságú, és nem biztos, hogy az adott tényező vonatkozásában korlátozott tevékenységet végezni képes jelentkező maradéktalanul megfelel majd a munkakör elvárásainak. (pl: takarító munkakör esetében korlátozó tényező a Tartós állómunkát nem végezhet szempont).
Azaz a munkavállaló nem alkalmatlan egyértelműen az adott foglalkozásban való munkavégzésre, ezért mérlegelni kell - a munkavégzésből és/vagy a munkakörnyezetből eredő hatás mértékét, időtartamát, gyakoriságát: a kedvezőtlen hatás kiküszöbölésének lehetőségét, illetve az egészségkárosodás mértékét. Ezekben az esetekben a munkakörülmények alaposabb, helyszínen történő megismerése és/vagy foglalkozás-egészségügyi szakvizsgálat szükséges. - Az alkalmas mellett megjelenő sárga háromszög esetében egyéni mérgelés szükséges, mert bizonyos munkakörökben vagy foglalkozásokban a munkavégzés szervezeti sajátosságaiból fakadóan korlátozó tényezőként jelenhet meg az adott szempont.
- Az „alkalmas” azt jelenti, hogy a munkakör és az adott tényező között nem áll fenn kapcsolódás, azaz az adott szempont esetében kevésbé releváns, hogy egy MMK álláskereső alkalmas, kizáró, vagy korlátozó tényezővel rendelkezik. Az alkalmas minősítés nem befolyásolja a munkakör elvárásainak való megfelelést, azaz adott szempontból nézve az esetlegesen fennálló egészségi korlátozás nincs hatással a munkakörben történő sikeres boldogulásra (pl: adatrögzítő munkakör esetében alkalmas tényező a szabadban történő munkavégzés).