9. születésnapját ünnepli a különleges élethelyzetben lévők hírportálja

9. születésnapját ünnepli a különleges élethelyzetben lévők hírportálja


Összefoglaló

2013 márciusában indult útjára a Rehabportál, Magyarország első olyan tematikus hírportálja, mely ma is hiánypótló szerepet tölt be a hasonló oldalak között azzal, hogy kifejezetten a speciális élethelyzetben lévő, fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű embereket tekinti célcsoportjának. A mindig naprakész tájékoztatással jelentős szerepet játszott és játszik az integráció, inklúzió és a társadalmi elfogadás terén.

2022. február 22.

 

 

 

Végh Miklós, a Rehabportál megálmodója, létrehozója és működtetője szerint a honlap folyamatosan igyekszik naprakész információkat közvetíteni oly módon, hogy azok között lehetőség nyílik nem csupán témák, hanem érintettség szerint is válogatni, ezáltal folyamatos szószólója a napi eseményeknek, emberi történeteknek, mind a szociális mind az egyéni szférából.

Az oldal másik profilja a célcsoport számára jelentőséggel bíró, alapvető információk összefoglalása. Ide sorolhatók a megváltozott munkaképességgel kapcsolatos információk, a komplex minősítés menete, vonatkozó jogszabályok gyűjteménye. Az információk összeállításakor kiemelt szempont, hogy minden megváltozott munkaképességű- és fogyatékossággal élő részére érthetően, világosan, a tényekre támaszkodva, objektíven legyenek összeállítva, megfogalmazva.

Mivel Végh Miklós maga is több, mint 10 évet töltött el a rehabilitációs szakterület különböző szegmenseiben - jelenleg a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Munkaerőpiaci Szolgáltató Központjában tevékenykedik, valamint az Incorpora program koordinátora - saját tapasztalatai alapján igyekezett úgy összeállítani a tartalmakat, hogy azok a fentieken túl az érintett munkáltatók figyelmét is felkeltsék és ráirányítsák a megváltozott munkaképességű emberek értékeire és a rehabilitációs foglalkoztatás jelentőségére. A Portál nem csupán az érintettek számára hasznos és jelentős, hanem a rehabilitációs területen dolgozók visszajelzései alapján sok esetben az ő munkájukat is segíti.

Az elmúlt 9 esztendőben az oldal három nagy „ráncfelvarráson” esett át részben a technikai fejlődés által generált lehetőségekre reagálva, részben az olvasói és szakmai visszajelzések beépítése okán. A folyamatos odafigyelő működtetés és fejlesztés két eFesztivál és három Év Honlapja díjat eredményezett. Utóbbiak különösképpen azért jelentősek, mert – amint azt a méltatásokban is kiemelték – ilyen léptékű folyamatos munkát egyedül végezni nem kis kihívás ideértve a honlap technikai működtetését, teljes arculatát és a szakmai munkát is.

Végh Miklós elmondta, hogy számára Így igazán megtisztelő és szívet melengető visszajelzés volt az Év Honlapja 2016. évi díjátadóján elhangzott értékelés: “Az oldal nem csak egy a fogyatékossággal élők számára készült tematikus hírportál, annál több… Egy hiánypótló megoldás, nagyon praktikusan és harmonikusan kivitelezve, jól strukturálva.”

Bár ezt mostanában a realitástól függetlenül divattá vált leírni, a portál esetében a munka valóban önkéntes alapon és támogatás, anyagi háttér nélkül zajlik. Nincs adománygyűjtés, fizetős reklám, értékkapcsolás egyéb szolgáltatásra. Akiknek azonban mindenképp jár a köszönet és hála, a 17 aktív,- és számos eseti együttműködő partner és az a néhány lelkes, szintén önkéntes társszerző, akik évek óta segítik ezt a munkát és akik nélkül az oldal jóval szürkébb és tartalmilag szűkösebb lenne.

A 2021-es év jelentős mérföldkő volt, hiszen több médium is „felfedezte” a Portált és beszámolt működéséről, emellett egy olyan kezdeményezéssel, egyben szakmai platformmal – az év novemberében útjára indult Érték Vagy! Portállal - sikerült együttműködést kialakítani, mely célzottan a megváltozott munkaképességű emberek munkaerő-piaci helyzetét támogatja.

Végh Miklós elmondta, hogy a Portál eredményessége mögött rejlő titok valójában nem titok: töretlen munka, elkötelezettség és lelkesedés immáron 2022 márciusában kilencedik esztendeje, melynek eredményét sem megkérdőjelezni, sem megkerülni nem lehet. Minden alkalommal, amikor az ember feladná vagy belefáradna szükséges önvizsgálatot tartani, változtatni, fejlődni, ezt mutatják a Portál átalakulásai is. Erőt kell meríteni mind a pozitívumokból – elismerések, méltatások, önmagunknak kitűzött mérföldkövek elérése –, mind a negatívumokból – kudarcok, támadások, igényes és igénytelen koppintások, értelmetlen versengés, melyek honlap technikailag okoznak sok esetben helyrehozhatatlan károkat.

Hogyan tovább? Miklós szerint legalább további 9 évig ugyanebben a szellemben és lelkesedéssel bízva abban, hogy az oldal hasznos és értékes csepp az internetes tartalmak végeláthatatlan tengerében. Hamarosan ismét bővülve, fejlesztve az eddigi megjelenést az összegyűlt javaslatok felhasználásával. És folyamatosan kutatva az együttműködési lehetőséget a szakterületen működő szervezetekkel, intézményekkel.

A képen a Rehabportál
Vissza