Segítség a foglalkozások egészségügyi szempontjainak meghatározásához

Munkakör: Manikűrös, pedikűrös (FEOR-08 5213)

  • A foglalkozás rövid leírása

    A manikűrös és a pedikűrös diagnosztizálja, ápolja, vágja és festi a kéz- és lábkörmöt, műkörmöt épít (ragasztó felvitele, műköröm illesztése és alakra vágása, finomigazítása és díszítése, lakkozása), kezeli a bőrkeményedéseket, körömbenövéseket, tyúkszemeket. Mechanikus és elektronikus gépeket, berendezéseket használ.

  • Betölthető munkakörök

    Kéz- és lábápoló, műkörömépítő

  • Készségek és kompetenciák

    Kézügyesség, jó kommunikációs készség, felelősségérzet, az esztétikai érzék, az empátia és az egészségtudatosság. Jó fizikai állóképesség.

  • A foglalkozás jellege

    Ülő, gyakran álló, kényszertesthelyzetben, épületen belül végzett könnyű fizikai munka.

  • A foglalkozás egészségre gyakorolt hatása

    Baleseti sérülések (esés, szúrt, vágott sérülések, közlekedés) lehetősége. Biológiai kóroki tényezők egészségkárosító hatása lehetséges (kezek és körmök bakteriális, gombás, allergiás betegségei). A statikus testhelyzet és a kényszer testtartás fokozza a váz- izomrendszer betegségeinek kialakulásának kockázatát. Alsó végtagi visszeresség kockázata. A több műszakban végzett tevékenység kedvezőtlen pszichoszociális hatása. A dinamikus fizikai aktivitás hiánya esetén a szív- érrendszeri és daganatos betegségek, elhízás, anyagcserezavarok, cukorbetegség kialakulásának kockázata fokozódik. Munkahelyi zaklatás.

  • Lehetséges kórokok

    Biológiai kórokok; ergonómiai, pszichés. Ergonómiai, pszichoszociális kóroki tényezők és pszichés megterhelés hatása.

  • Kizáró, korlátozó okok és tényezők

    Kizáróak a jó látást vagy ép színlátást nehezítő olyan betegségek és/vagy állapotok, amelyekben fokozott figyelmet igénylő vagy tartós ülőmunka nem végezhető.

    Kizáró tényezők:

    • Ép színlátást igénylő munka végzésére nem alkalmas
    • Ép színlátást igénylő munka végzésére nem alkalmas
    • Tartós ülőmunkát nem végezhet
    • Fokozott figyelmet igénylő munkát nem végezhet

     

    Korlátozzák azon betegségek és/vagy állapotok, melyekben vegyi anyagokkal végzett munka nem javasolt.

    Korlátozó tényezők:

    • Vegyi anyagokkal munkát nem végezhet
  • Prevenciós előírások és javaslatok

    Általános megelőzési stratégia, egészséges életmód tartása (dohányzás kerülése, testtömeg, has körfogat, BMI optimális szinten tartása, rendszeres fizikai aktivitás, egészséges táplálkozás, stressz kezelés) javasolt egészségfejlesztés, szív- és érrendszeri, daganatos megbetegedések megelőzése céljából. Ezen betegségek korai felismerését célzó szűrővizsgálatok ajánlottak.

    Védőoltások: szezonális influenza és bakteriális tüdőgyulladás ellen ajánlható.

    Megelőzés: kollektív védelem (helyiségek, berendezések, eszközök, megvilágítás, szellőzés, hűtő/fűtő rendszerek tervezése, kivitelezése, karbantartása).

    Védőeszközök: munkaruha, védőlábbeli szükségesek.

  • Fogyatékossági és képességbeli megfelelés

    A foglalkozást hallássérültek és enyhe fokú mozgássérült személyek is gyakorolhatják. Szükséges hozzá a megmaradt funkcióképességek vizsgálata, az alapvető gyakorlati tudás, illetve a betaníthatóság.

  • Munkahelyi adaptáció

    A munkaterület fizikai akadálymentesítése során szükség lehet a munkát segítő speciális kialakítású görgőkkel ellátott, igény szerint állítható magasságú, megfelelő dőlésszögű háttámlájú székre, illetve kezelőágyra. Hallásvesztés mértékének megfelelő eszközök (audió-vizuális akadálymentesítés, piktogramok, egyéb jelzések, FM vezeték nélküli kommunikációs technológia) beállítására. A gerinc kímélése érdekében háttámaszos exoskeleton alkalmazása is javasolható (ez a mesterséges külső váz segíti a hát megfelelő tartását és csökkenti a gerincre és hátizmokra eső terhelést hajolás közben).

Vissza