Segítség a foglalkozások egészségügyi szempontjainak meghatározásához

Munkakör: Számviteli ügyintéző (FEOR-08 3614)

  • A foglalkozás rövid leírása

    Pénzügyi vezető irányításával vagy önállóan előkészíti és nyilvántartja a gazdasági szervezet gazdasági, számviteli eseményeit. Feladata lehet a számlázásokkal, ki- és befizetésekkel és egyéb pénzügyi műveletekkel kapcsolatos bizonylatok nyilvántartása, rögzítése, egyeztetése; a befektetett eszközök és forgóeszközök nyilvántartása, valamint a befektetett eszközök értékcsökkenésének kiszámítása, könyvelése, egyeztetése; analitikus feladások készítése, egyeztetése.

  • Betölthető munkakörök

    Belső ellenőrzési munkatárs, főkönyvi könyvelő, főkönyvi munkatárs, költségvetési számviteli ügyintéző, mérlegképes könyvelő, pénzügyi és számviteli szakellenőr, számlázási csoportvezető, számviteli előadó, számviteli szakügyintéző

  • Készségek és kompetenciák

    A tevékenység jó látást, jó szóbeli és írásbeli kommunikációs készséget igényel. Fontos a kombinációs készség a logikus gondolkodás az összefüggések felismeréséhez, a jó numerikus készség. Mint minden pénzügyi foglalkozásnál lényeges a monotónia és a stressztűrő képesség.

  • A foglalkozás jellege

    Ülő, alkalmanként álló, épületen belül végzett szellemi munka.

  • A foglalkozás egészségre gyakorolt hatása

    Baleseti egészségkárosodás (esés, közlekedés) lehetséges. A képernyős munkavégzés okozta, szemet és a váz- és izomrendszert érintő terhelések. Számítógép-függőség. Megfelelő fizikai aktivitás hiánya esetén a szív- érrendszeri és daganatos betegségek, elhízás, anyagcserezavarok, cukorbetegség kialakulásának kockázata fokozódik.

  • Lehetséges kórokok

    Képernyős munkahelyek kockázata, ergonómiai, pszichés, pszichoszociális kóroki tényezők és pszichés megterhelés hatása.

  • Kizáró, korlátozó okok és tényezők

    Kizáróak a fokozott figyelmet igénylő munkát befolyásoló betegségek és/vagy állapotok.

    Kizáró tényezők:

    • Fokozott figyelmet igénylő munkát nem végezhet

     

    Korlátozzák a jó látást érintő betegségek és/vagy állapotok vagy amelyekben tartós ülőmunka vagy képernyő előtti munka végzése nem javasolt.

    Korlátozó tényezők:

    • Jó látást igénylő munka végzésére nem alkalmas
    • Tartós ülőmunkát nem végezhet
    • Képernyő előtti munkavégzés
  • Fokozott baleseti kockázat

    Baleseti kockázatot az ép hallást érintő betegségek és/vagy állapotok jelentenek.

    Fokozott baleseti kockázat:

    • Ép hallást igénylő munka végzésére nem alkalmas
  • Prevenciós előírások és javaslatok

    A munkáltató kötelessége felmérni és értékelni a képernyő előtti munkavégzés kockázatait. Munkáltatói kötelezettség biztosítani a képernyős munkahelyen történő munkavégzés egészségi és biztonsági feltételeinek rendszeres ellenőrzését, valamint az alábbi kockáztok előfordulásának rendszeres vizsgálatát: látásromlást előidéző tényezők, pszichés (mentális) megterhelés, fizikai állapotromlást előidéző tényezők.

    A munkáltató köteles a munkafolyamatokat úgy megszervezni, hogy a folyamatos munka-végzést óránként legalább 10 perces szünetek szakítsák meg és a tényleges munkavégzés összes ideje a napi 6 órát ne haladja meg.

    Általános megelőzési stratégia, egészséges életmód tartása (dohányzás kerülése, testtömeg, has körfogat, BMI optimális szinten tartása, rendszeres fizikai aktivitás, egészséges táplálkozás, stresszkezelés) javasolt egészségfejlesztés, szív- és érrendszeri, daganatos megbetegedések megelőzése céljából. Ezen betegségek korai felismerését célzó szűrővizsgálatok ajánlottak.

    Védőoltások: szezonális influenza és bakteriális tüdőgyulladások ellen ajánlható.

    Megelőzés: kollektív védelem balesetek, fizikai, kémiai és ergonómiai kockázatok ellen (helyiségek, gépek, berendezések, eszközök, megvilágítás, szellőzés, hűtő/fűtő rendszerek tervezése, kivitelezése, karbantartása).

    Védőeszközök: Képernyő előtti munkavégzéshez szükséges éleslátást biztosító szemüveg használata.

  • Fogyatékossági és képességbeli megfelelés

    Mozgásában és hallásában korlátozott személyek funkcióképességüknek megfelelő munka-körökben, illetve azok esetleges átszervezésével foglalkoztathatók. A munkamegosztás során a hallássérült munkavállalókat célszerű a kevesebb kommunikációt igénylő munkafeladatokkal megbízni.

  • Munkahelyi adaptáció

    A munkahelyen belüli közlekedés fizikai akadálymentesítése mellett fontos a flexibilis irodai berendezés kialakítása, ergonomikus székek alkalmazása. A szekrényeknek és polcoknak könnyen elérhetőeknek kell lenniük, a nyitás-zárás folyamata is legyen egyszerűen kivitelezhető. Szükség szerinti infokommunikációs, IT konfigurációs akadálymentesítés, hallássérültek esetében például hallókészülék és az ezt kiegészítő hordozható FM rendszer, hordozható indukciós hurok.

Vissza