Segítség a foglalkozások egészségügyi szempontjainak meghatározásához

Munkakör: Pénzügyi ügyintéző (a pénzintézeti ügyintéző kivételével) (FEOR-08 3611)

  • A foglalkozás rövid leírása

    A pénzügyi ügyintéző az intézmény, gazdasági szervezet pénz, - adó-, vám-, egészség- és nyugdíjbiztosításával kapcsolatos pénzügyi adminisztratív feladatait látja el, segíti a pénzügyi vezetést a döntések meghozatalában.

  • Betölthető munkakörök

    Pénzügyi asszisztens, pénzügyi koordinátor, pénzügyi referens, pénzügyi ügyintéző, vállalkozási pénzügyi ügyintéző, vállalkozási ügyintéző

  • Készségek és kompetenciák

    A tevékenységek ellátásához jó látásra, hallásra és kommunikációs készségre van szükség. Megbízhatóság, türelem, rendszerezés, osztályozás képessége. Fontos lehet a monotónia jó tűrése.

  • A foglalkozás jellege

    Ülő, alkalmanként álló, épületen belül végzett, szellemi munka.

  • A foglalkozás egészségre gyakorolt hatása

    Baleseti egészségkárosodás (esés, közlekedés) minimális kockázata. A képernyős munkavégzés okozta, szemet és a váz- és izomrendszert érintő terhelések. Számítógép-függőség. Meg-felelő fizikai aktivitás hiánya esetén a szív- érrendszeri és daganatos betegségek, elhízás, anyagcserezavarok, cukorbetegség kialakulásának kockázata fokozódik.

  • Lehetséges kórokok

    Képernyős munkahelyek kockázata, ergonómiai, pszichés, pszichoszociális kóroki tényezők és pszichés megterhelés hatása.

  • Kizáró, korlátozó okok és tényezők

    Kizáróak az ép hallást vagy fokozott figyelmet igénylő munka végzését nehezítő betegségek és/vagy állapotok.

    Kizáró tényezők:

    • Ép hallást igénylő munka végzésére nem alkalmas
    • Fokozott figyelmet igénylő munkát nem végezhet

     

    Korlátozzák a jó látást befolyásoló azon betegségek és/vagy állapotok, amelyekben érzelmi megterheléssel járó vagy képernyő előtt végzett vagy tartós ülőmunka nem végezhető.

    Korlátozó tényezők:

    • Jó látást igénylő munka végzésére nem alkalmas
    • Tartós ülőmunkát nem végezhet
    • Érzelmi megterheléssel járó munkát nem végezhet
    • Képernyő előtti munkavégzés
  • Prevenciós előírások és javaslatok

    A munkáltató kötelessége felmérni és értékelni a képernyő előtti munkavégzés kockázatait. Munkáltatói kötelezettség biztosítani a képernyős munkahelyen történő munkavégzés egészségi és biztonsági feltételeinek rendszeres ellenőrzését, valamint az alábbi kockáztok előfordulásának rendszeres vizsgálatát: látásromlást előidéző tényezők, pszichés (mentális) megterhelés, fizikai állapotromlást előidéző tényezők.

    A munkáltató köteles a munkafolyamatokat úgy megszervezni, hogy a folyamatos munkavégzést óránként legalább 10 perces szünetek szakítsák meg és a tényleges munkavégzés összes ideje a napi 6 órát ne haladja meg.

    Általános megelőzési stratégia, egészséges életmód tartása (dohányzás kerülése, testtömeg, has körfogat, BMI optimális szinten tartása, rendszeres fizikai aktivitás, egészséges táplálkozás, stressz kezelés) javasolt egészségfejlesztés, szív- és érrendszeri, daganatos megbetegedések megelőzése céljából. Ezen betegségek korai felismerését célzó szűrővizsgálatok ajánlottak.

    Védőoltások: szezonális influenza, bakteriális tüdőgyulladás elleni védőoltás ajánlható.

    Megelőzés: kollektív védelem balesetek, fizikai, kémiai és ergonómiai kockázatok ellen (helyiségek, gépek, berendezések, eszközök, megvilágítás, szellőzés, hűtő/fűtő rendszerek tervezése, kivitelezése, karbantartása).

    Védőeszközök: Képernyő előtti munkavégzéshez szükséges éleslátást biztosító szemüveg használata.

  • Fogyatékossági és képességbeli megfelelés

    Mozgás- és hallássérültek által is végezhető tevékenységek, munkafolyamatok. A munkaköröket és a feladatokat a munkavállaló akadályozottságának (hallás, mozgás) figyelembevételével, funkcionális képességüknek megfelelően kell kijelölni. Például a hallássérültek esetében az ügyfélszolgálati munkák helyett, célszerű háttér irodai munkákat kijelölni.

  • Munkahelyi adaptáció

    A munkakörülményeket és a munkafeltételeket a szükségletekhez igazítva kell kialakítani, ezért a munkavégzéshez használatos eszközök legyenek a mozgás- és hallássérültek megfelelőek. A tevékenységek nagyobb része ülőmunkával jár, ezért a bútorzat (asztal, szék) ergonómiai kialakítása szükséges. Biztosítani kell a könnyen elérhető szekrényeket, polcokat, tárolókat, a mozgásukban korlátozottak számára a fizikai akadálymentesítés funkcionális kialakítását. Hallássérültek estében szükségszerinti indukciós hurok és speciális számítógép biztosítása. Szükség szerint mentor biztosítása.

Vissza